Jak vybrat nabíjecí stanici?

Právě jste si převzali Váš nový elektromobil. Co teď? Jak vlastně nabíjení funguje? Která nabíjecí stanice je pro mě ta pravá a na co musím při jejím nákupu pamatovat? Níže bychom rádi vysvětlili nejdůležitější body podrobněji.

1. Jaký nabíjecí výkon potřebuje moje nabíjecí stanice a jak rychle se může můj elektromobil nabít?

Potřebný výkon se pohybuje od 3,7 kW do 22 kW, v závislosti na vestavěné palubní nabíječce elektromobilu. Je samozřejmé, že elektromobil s výkonem palubní nabíječky 3,7 kW lze nabíjet na jakékoli nabíjecí stanici vybavené pro rychlejší nabíjení – ale pouze s maximálním výkonem 3,7 kW. Nejslabší místo (palubní nabíječka nebo nabíjecí stanice) určuje maximum nabíjecího výkonu.

 

2. Jaké zásuvky má můj elektromobil?

V Evropě máme na elektromobilech jeden hlavní standartní typ AC zásuvky a to Type 2

Nabíjecí stanice se zásuvkou typu 2 vám nabízí plnou flexibilitu, protože lze v případě potřeby připojit odpovídající nabíjecí kabel Mode 3. Nabíjecí stanice se zásuvkou typu 2 je obvykle nejlepší volbou na veřejných parkovacích místech , např. hotelová nebo firemní parkoviště. Nabíjecí stanice s pevně přidělaným kabelem typu 2 je ideální varianta na nabíjení doma. 

wallbox-commander-2-type-2-to-max-32a-3-phases-dar.jpg

Pro DC rychlonabíjení máme v Evropě na elektromobilech jeden hlavní standartní typ zásuvky a to CCS. 

194946347

 

3. Kdo může provádět montáž a elektroinstalaci?

Instalaci nabíjecí stanice pro elektromobily by měl provádět pouze kvalifikovaný elektrikář. Než použijete stávající domácí zásuvku k nabíjení svého elektromobilu, je obzvláště důležité zkontrolovat zásuvky a kabely ve starších budovách, abyste se ujistili, že nabíjení lze provádět i na plný výkon po dobu několika hodin. Neváhejte nás kontaktovat a rádi Vám pomůžeme. 

Upozornění: Ne všichni elektrikáři znají požadavky a normy, které je třeba zohlednit při instalaci a připojování nabíjecí stanice pro elektromobily.

Installing charger in parkade@2x

 

4. Jaké náklady mi vzniknou při instalaci nabíjecí stanice?

Kromě samotné nabíjecí stanice musíte vzít v úvahu také montáž a elektroinstalaci.Důležitou roli zde hrají okolnosti na místě. Jak daleko je vaše parkovací místo od jističe bude nutné prorazit stěnu nebo kopat, lze nabíjecí stanici namontovat na zeď nebo budete potřebovat další podstavec?Existuje již vedení, které lze použít, nebo budete muset položit nové kabely?Zásadní jsou také elektrické bezpečnostní prvky. Každá nabíjecí stanice pro elektromobily musí mít samostatný elektrický obvod který je zabezpečen jističem a proudovým chráničem. Za instalaci budete muset zaplatit celkem 20 000 až 50 000 Kč, v závislosti na výkonu nabíjení a individuálních okolnostech na místě.